ROK SZKOLNY 2017/2018

UWAGA! Aby przeglądać starsze wiadomości, należy przechodzić na dół podstrony "Rok szkolny 2016/2017".

„Suwalczanie czytają dzieciom – święto czytania w SP4”

17 października 2017 odbyła się w naszej szkole uroczystość „Suwalczanie czytają dzieciom – święto czytania w SP4”. We wtorek między 8:55 a 14.25 co godzinę przychodzili do nas nowi goście, którzy opowiadali naszym uczniom o swoich pierwszych doświadczeniach czytelniczych oraz czytali wybrane przez siebie fragmenty książek. Odwiedzili nas: pani Grażyna Serafin – bajkopisarka i nauczycielka, pani Halina Barwicka, pani Magdalena Wołowska-Rusińska – kierownik Muzeum im. M. Konopnickiej w Suwałkach wraz z panią Beatą Choińską, pani Barbara Żylińska, sportowcy i trenerzy Klubu Sportowego „Hańcza”: Agnieszka Kozłowska i Jarosław Jutkiewicz oraz pani Maria Kołodziejska – dyrektorka Biblioteki Publicznej im. M. Konopnickiej w Suwałkach, która przyprowadziła ze sobą naszego gościa specjalnego, pisarkę Barbarę Kosmowską. Pani Barbara spotkała się z uczniami klas siódmych, opowiedziała o swojej pracy literackiej i o napisanych przez siebie książkach dla młodzieży. Wszyscy znamienici goście starali się pokazać nam, że warto czytać książki. Mamy nadzieję, że wśród naszych uczniów moda na czytanie rozwinie się bardzo szybko.

Barbara Kosmowska

Barbara Kosmowska jest polską pisarką, która w swoim dorobku literackim posiada zarówno książki napisane z przeznaczeniem dla dzieci, jak i dorosłych. Dzięki takim powieściom jak chociażby „Teren prywatny”, „Pozłacana rybka” oraz „Kolorowy szalik”, zdobyła nie tylko wiele nagród i wyróżnień literackich, ale również uwielbienie ze strony czytelników w każdym wieku. Książki Kosmowskiej cieszą się wielką poczytnością i nieustannie wspinają się po polskich rankingach bestsellerów.

Barbara Kosmowska urodziła się 24 stycznia 1958 roku w Bytowie, niedużym miasteczku w województwie pomorskim. Pisarka jest absolwentką filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Po studiach podjęła się pracy nauczycielki języka polskiego w rodzinnej miejscowości.

W 1999 roku Kosmowska zdobyła tytuł doktora

na Uniwersytecie Gdańskim, broniąc rozprawy doktorskiej poświęconej twórczości Zofii Urbanowskiej, pisarki pozytywistycznej, tworzącej literaturę dla dzieci i młodzieży. Praca naukowa Kosmowskiej zdobyła wyróżnienie „Summa cum laude”.

Aktualnie Barbara Kosmowska jest związana z Akademią Pomorską w Słupsku, gdzie jest zatrudniona jako pracownik naukowy w Zakładzie Historii Literatury Romantyzmu i Pozytywizmu Wydziału Filologiczno-Historycznego. Obszarem zainteresowań naukowych pisarki jest literatura dla dzieci i młodzieży oraz literatura pozytywistyczna. Kosmowska pracuje ponadto jako kurator społeczny oraz radna Bytowa.

Swoje pierwsze teksty pisarka napisała jeszcze w latach 70.

Ta najwcześniejsza twórczość Kosmowskiej ukazała się

na łamach harcerskiego czasopisma młodzieżowego pod tytułem „Na Przełaj”. Nieco później polska autorka wielokrotnie zostawała laureatką konkursów poetyckich.

Pierwsza powieść Barbary Kosmowskiej, tj. „Głodna kotka” ukazała się w 2000 roku. Wkrótce potem w sprzedaży pojawiły się kolejne publikacje pisarki: „Teren prywatny”, „Prowincja”, „Gobelin” oraz „Buba”.

Twórczość pisarki przyniosła jej wiele prestiżowych nagród

i wyróżnień – m.in. książka „Teren prywatny” zdobyła pierwszą nagrodę w konkursie wydawnictwa Zysk i S-ka, zatytułowanym „Dziennik polskiej Bridget Jones”. Ponadto powieść znalazła się na Liście Bestsellerów Andrzeja Rostockiego, w krótkim czasie zdobywając uznanie czytelników. „Teren prywatny” jest opowieścią obyczajową

o losach czterdziestoletniej Wandy. Momentami smutna,

a momentami zabawna historia ukazuje wszystkie rozterki bohaterki, która zdaje sobie sprawę z przeciekającego przez palce życia u boku nieodpowiedniego mężczyzny i powoli dojrzewa do poważnych decyzji i zmian.

Również kolejne powieści pisarki zdobyły uznanie publiczności. Między innymi „Pozłacanej rybce” Polska Sekcja IBBY przyznała tytuł Książki Roku 2007 oraz została nagrodzona w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren, zorganizowanym przez Fundację ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a „Buba” zajęła pierwsze miejsce w konkursie „Uwierz w siłę wyobraźni”.

Pisarka aktualnie współpracuje z czasopismem specjalistycznym „Guliwer”, poświęconym literaturze dziecięcej i młodzieżowej. W 2015 roku kwartalnik ten za całokształt twórczości przyznał Kosmowskiej statuetkę „Guliwer w krainie liliputów”.

Barbara Kosmowska, oprócz pisarstwem i pracą naukową trudni się również tworzeniem słuchowisk dla dzieci

i młodzieży.

Obecnie na liście lektur szkolnych znajdują się dwie powieści tej pisarki: „Pozłacana rybka” (klasa 7 lub 8), „Dziewczynka z parku” (klasy 1 – 3).

Książki pani Barbary Kosmowskiej, które możecie znaleźć

w naszej bibliotece:

• „Buba”

• „Buba: Sezon ogórkowy”

• „Pozłacana rybka”

• „Puszka”

• „Dziewczynka z parku”

• „Wielki wybuch czyli K. kontra K.”